Tineri specializați în jurnalism, vânzări și marketing online

NMO
Город: Кишинев
Образование: Высшее
Опыт работы: Можно без опыта
Зарплата: Не указана
График: Полный рабочий день
Portalul stirilocale.md angajează tineri specializați în jurnalism, vânzări și marketing online
NMO - compania care administrează portalul www.stirilocale.md anunță concurs pentru ocuparea următoarelor funcții vacante:
1. Reporter/redactor pe online
2. Specialist vânzări online
3. Specialist marketing online

JURNALISM

Descrierea jobului
• Identificarea evenimentelor și subiectelor de știri/articole;
• Scrierea/redactarea și plasarea materialelor pe site;
• Traduceri din presa străină;
• Realizare interviuri la distanță cu reprezentanții diasporei;
• Colaborarea cu managementul portalului pentru realizarea sarcinilor curente.

Cerințe
• Candidatul ideal este creativ, deține cunoștințe în domeniul jurnalismului;
• Cunoaște foarte bine gramatica limbii române și scrie rapid, interesant și original;
• Este pasionat de ştiri, internet, social media;
• Știe să se documenteze pe un subiect şi să înţeleagă care este ştirea cu adevărat;
• Deține bune abilități de utilizare a rețelelor sociale, platformelor de blogging, etc;
• Cunoaște tehnici și strategii de comunicare online;
• Este responsabil pentru propriile acțiuni și decizii;
• Este tolerabil la stres.

VÂNZĂRI

• Prezentarea, promovarea și vânzarea serviciilor publicitare;
• Menținerea relației cu clienții;
• Dezvoltarea portofoliului de clienți;
• Activități de relații cu clienții, urmărirea plăților, întocmirea contractelor, respectarea deadline-urilor;
• Participarea la evenimente în funcție de necesitățile de vânzări;
• Atingerea target-ului lunar.

Cerințe
• Candidatul ideal posedă bune abilități de comunicare și negociere;
• Atitudine pozitivă, dinamism, seriozitate, punctualitate, perseverență, putere de convingere;
• Studii superioare;
• Cunoașterea unei limbi de circulație internațională;
• Nivel avansat scris/vorbit;
• Experiență în vânzarea de publicitate constituie un avantaj.

MARKETING

• Dezvoltarea și poziționarea brandului StiriLocale.md prin comunicarea online;
• Inițierea și implementarea campaniilor de marketing online și măsurarea rezultatelor;
• Inițierea de parteneriate media cu agenții și organizații, evenimente publice, festivaluri;