Specialist retele cablare structurata

Pride System SRL
Город: Кишинев
Образование: Любое
Опыт работы: Любой
Зарплата: Не указана
График: Полный рабочий день

SPECIALIST RETELE CABLARE STRUCTURATA
ATRIBUŢII SI RESPONSABILITATI PRINCIPALE:
• Instaleaza si pune in functiune sisteme de cablare structurata date-voce-video Clasele D, E, EA, Categoriile 5e, 6, 6A
• Instaleaza componentele de conectare si cablurile pentru retele de date voce (cupru si fibra optica), precum si pentru retele electrice de joasa tensiune.
• Efectueaza lucrari de constructii-montaj, intretinere, reparatii si inlocuire la instalatii de voce-date-video, electrice de complexitate mdeie conform procedurilor specifice de lucru si in conditii de siguranta.
• Instaleaza si pune in functiune aparatura de comunicatii terestre si wireless.
• Instaleaza si pune in functiune echipamente active pentru transmisii date-voce-video.
• Instaleaza si pune in functiune surse neintreruptibile UPS.
• Verifica si remediaza retelele de date-voce-video si electrice in functiune.
• Masoara si certifica cu ajutorul aparaturii din dotare retelele de date-voce-video si electrice.
• Stabileste pozitia echipamentelor in plan de arhitectura in concordanta cu normativele.
• Intocmeste corect schema de distributie a rapartitoarelor de date-voce-video si a tablourilor electrice.
• Transpune corect planurile in schemele elaborate.
• Identifica corect marimile nominale care intervin in calculul de dimensionare.
• Analizeaza eficient conditiile de lucru a instalatiilor.
• Respecta norma de incarcare cu echipamente pentru fiecare proiect alocat fara a depasi cantitatile contractate.
• Aplica algoritmul de calcul pentru dimensionarea sistemelor de cablare.
• Identifica corect parametrii aparatelor si echipamentelor active/echipamente de testare/aparatura de lucru.
• Utilizeaza corect masini si aparate electrice/electronice.
• Efectueaza lucrari de demontare si recuperarea a materialelor din instalatiile de date-voce-video si electrice.
• Executa lucrari speciale in conditii meteo variate.
• Remediaza defectiunile in instalatiile de date-voce, electrice si ia masuri pentru prevenirea lor.
• Consulta documentatia tehnica pusa la dispozitie inainte de inceperea lucrarilor de instalare.
• Consemneaza sarcinile in documentele de serviciu.
• Cunoaste legislatia si normele muncii si este la curent cu noutatile din domeniu.
• Aplica corect si prompt legile si normele de munca specifice.
CERINTE:
PERMIS DE CONDUCERE: minim 12 luni experienta pe categoria B
NIVEL DE STUDII: studii medii
DISPONIBILITATE: disponibilitate pentru deplasari pe teritoriul Republicii Moldova
CURSURI DE PREGĂTIRE: Este binevenit: certificari / cursuri de specializare in instalarea retelelor de cablare structurata Categoriile 5e, 6, 6A si/sau certificari ANRE / cursuri de specializare pt. retelele electrice de joasa tensiune.
EXPERIENŢĂ: PE POST: 1 an experienţă pe post asemănător;
CUNOŞTINŢE NECESARE:
• Limba română/rusă - scris si vorbit nivel mediu;
• Operare PC (MS Visio);
• Utilizare scule si aparatura din domeniu;
APTITUDINI ŞI DEPRINDERI NECESARE:
Aptitudini orientate catre dezvoltare profesionala;
Aptitudini bune de comunicare orală şi scrisă;
Aptitudinea de a lucra cu documente (devize instalare, planuri si scheme, deconturi, etc.);
Planificarea şi organizarea operaţiilor şi activităţilor;
Respectarea instrucţiunilor orale şi scrise;
Acordare şi transmitere de informaţii;
• Culegere, clasificare şi interpretare a informaţiilor;
• Discretie si confidentialitate in preluarea si transmiterea documentelor si informatiilor.
CERINŢE PENTRU EXERCITARE:
• Inteligenţă
• Atenţie concentrată şi distributivă;
• Plăcerea pentru lucrul cu oamenii;
• Rezistenţă la stres;
• Uşurinţă, claritate şi coerenţă în exprimare;
• Comportament adecvat (limbaj, vestimentaţie, reguli de politeţe);
• Tinuta curata, decenta, adecvata fiecarei situatii zilnice;
CARACTERISTICI DE PERSONALITATE: uşurinţă în manipularea fizică şi ordonarea obiectelor în mediul profesional, spirit practic, respectarea regulilor, informarea altora, sociabilitate, tact, amabilitate, fluenţă verbală.
Oferta:
• pachet salarial motivant.
Прикрепить CV CV с сайта
Прикрепить CV

Укажите ваше Имя и Фамилию

Есть CV на сайте? Вход
Отправить CV

Укажите желаемую вакансию

Добавить сопроводительное письмо
Закрыть
Готово!
Твое резюме успешно отправлено 🥳
Закрыть