Șef al Direcției modelare riscuri | bank

Suntem în căutare de:

Despre companie

Clientul nostru - o instituție bancară inovativă și ce are ca prioritate principală clientul și oferirea unor servicii modernizate de aceea se axează să perfecţioneze tehnologiile informaţionale, să implementeze tehnologii avansate și să ofere servicii bancare noi. Acum sunt în căutare de Șef al direcției modelare riscuri care va ajuta să realizeze sarcinile propuse.

Descrierea jobului
  • Elaborarea, validarea, monitorizarea si documentarea modelelor statistice utilizate in procesul de gestiune a riscului de credit
  • Aplicarea algoritmilor de machine learning in cadrul procesului de gestiune a riscurilor
  • Contributie la optimizarea proceselor de gestiune a riscurilor prin utilizarea instrumentelor analitice avansate
  • Pregatirea seturilor de date (colectare, prelucrare, analiza calitatii)
  • Conducerea și coordonarea echipei de modelare a riscurilor pentru a asigura dezvoltarea și implementarea modelelor adecvate de evaluare a riscurilor
  • Colaborarea strânsă cu alte departamente, inclusiv cu echipele de business, finanțe și conformitate, pentru a asigura o abordare integrată a gestionării riscurilor
Cerințe pentru candidat
  • Studii superioare sau de specialitate în domeniul ştiinţelor economice/tehnice/exacte
  • Experienta in analiza cantitativa a datelor (experienta din domeniul financiar va constitui un avantaj)
  • Cunoaşterea la nivel avansat a MS Excel, MS PowerPoint
  • Cunoaşterea instrumentelor de lucru cu bazele de date: MS Acces, SQL
  • Cunoaşterea limbajului de programare SAS, Python-R, C++ pentru analiza datelor va fi un avantaj
  • Abilități excelente de comunicare și colaborare, cu capacitatea de a lucra eficient cu echipe multidisciplinare
  • Cunoaşterea limbii române, ruse şi engleze
  • Capacităţi analitice şi de previziune
Oferim
  • Program individual de dezvoltare profesională şi avansare în carieră
  • Apreciem rezultatele prin salariu atractiv şi bonus de performanță
  • Oferim prime colective, de sărbători și ajutoare materiale pentru diverse situații personale
  • Avem grijă de echipa noastră și organizăm cluburi de interes și team building
  • Promovăm produsele băncii şi oferim condiții avantajoase angajaților
Pentru mai multe detalii ne puteți apela la numărul: 069708302.
Vă rugăm să trimiteți CV-ul la adresa info@hrsolution.md.

* If you send us your CV you will authorize the processing of personal data contained in your cv.

Alte anunțuri publicate de această companie

Atașează CV-ul CV de pe site
Atașează CV-ul

Indicați Nume și Prenume

Ai un CV pe site? Intră
Trimite CV-ul

Alegeți jobul

Adaugă o scrisoare de intenție
Închide
Felicitări,
CV-ul tău a fost trimis cu succes! 🥳
Închide