Director financiar

HPI Wind Alpha SRL. №13345202, 28 decembrie 2023
Oraș: Chișinău
Studii: Universitate
Experiența de munca: Peste 5 ani
Salariu: Nespecificat
Program de muncă: Full-time
Locul de muncă: În locația angajatorului
Compania HPI Wind Alpha SRL se află într-o fază importantă de dezvoltare a proiectului său major, constând în construcția și operarea unui parc eolian cu o capacitate de 70MW în Republica Moldova. În vederea asigurării unei administrări financiare eficiente a resurselor investiționale și a îndeplinirii tuturor cerințelor financiare, fiscale și contabile, căutăm un Director Financiar dedicat, preferabil cu experiență relevantă în domeniul energiei regenerabile și cunoștințe solide în contabilitate și finanțe. Poziția de Director Financiar va juca un rol crucial în asigurarea transparenței financiare și în optimizarea resurselor în cadrul acestui proiect de amploare.

Responsabilități Cheie:

Gestiona Contabilitatea:

- Administrarea tuturor aspectelor financiare și contabile ale companiei legate de proiectul parcului eolian de 70MW.
- Urmărirea și înregistrarea corectă a tuturor tranzacțiilor financiare.
- Efectuarea reconcilierii lunare și anuale a conturilor financiare.
- Pregătirea și depunerea rapoartelor fiscale și contabile la autoritățile competente.

Bugetare și Proiecții Financiare:

- Dezvoltarea, urmărirea și actualizarea bugetelor și proiecțiilor financiare relevante pentru proiectul parcului eolian.

Audit și Conformitate:

- Colaborarea cu auditorii externi pentru a facilita procesele de audit și pentru a asigura respectarea standardelor de conformitate.

Analiză Financiară:

- Furnizarea de analize financiare detaliate și rapoarte pentru echipa de conducere pentru a ajuta la luarea deciziilor strategice.

Gestionarea Rapoartelor:

- Pregătirea rapoartelor financiare periodice și prezentarea acestora în mod clar și concis echipei de conducere.

Conformitate Fiscală:

- Asigurarea respectării tuturor obligațiilor fiscale și depunerea în termen a tuturor documentelor necesare.

Eficiență Fiscală:

- Identificarea oportunităților de optimizare fiscală și gestionarea eficientă a impozitelor pentru a maximiza profitabilitatea proiectului.

Evaluarea Riscului:

- Identificarea potențialelor riscuri financiare și implementarea strategiilor de minimizare a acestora.

Colaborare Interdepartamentală:

- Lucrul strâns cu departamentele tehnice, juridice și de management pentru a asigura o comunicare eficientă și o colaborare efectivă.

Calificări și Competențe:

- Diplomă în Contabilitate, Finanțe sau domeniu similar.
- Experiență solidă în contabilitate și finanțe, cu minimum 5 ani într-un rol similar.
- Cunoștințe solide în legislația fiscală și contabilitatea Republicii Moldova.
- Experiență în industria energiei regenerabile sau construcție este un avantaj major.
- Abilități excelente de comunicare și prezentare.
- Cunoașterea limbii engleze la nivel C1 sau C2.
- Abilitatea de a lucra sub presiune și în termene limită strânse.
- Atribuții Suplimentare:

Acești Termeni de Referință sunt susceptibili de a fi actualizați sau ajustați pe măsură ce proiectul parcului eolian evoluează.

HPI Wind încurajează candidaturile de la profesioniști cu experiență care împărtășesc pasiunea noastră pentru dezvoltarea sustenabilă și energia regenerabilă.

Data limită pentru depunerea candidaturilor: 30.01.2024

Vă rugăm să trimiteți CV-ul, salariul net solicitat și scrisoarea de intenție (cu indicarea a cel puțin 3 persoane de referință) la adresele de email indicate.

Pentru întrebări suplimentare sau mai multe detalii, nu ezitați să ne contactați.
Telefon:
+373 682 59 594
Persoana de contact:
Ion Potlog
Site:
Atașează CV-ul CV de pe site
Atașează CV-ul

Indicați Nume și Prenume

Ai un CV pe site? Intră
Trimite CV-ul

Alegeți jobul

Adaugă o scrisoare de intenție
Închide
Felicitări,
CV-ul tău a fost trimis cu succes! 🥳
Închide